Wymiana walut

Spłata kredytu wziętego w obcej walucie, praca zarobkowa w innym kraju, wyjazd do innego kraju bądź wymiana handlowa z zagranicznymi kontrahentami - to najzwyklejsze sytuacje wymagające wymiany pieniędzy. Niezależnie od tego, z jakiego powodu następuje wymiana pieniędzy, warto zadbać o to, żeby uczynić to po jak najlepszym kursie jak i tym samym zadbać o domowy budżet. Dostępne na rynku możliwości zamiany walut to głównie bank a także kantor (zarówno ten stacjonarny, oraz ten internetowy). Jakakolwiek z tychże opcji posiada swoje niedoskonałości i zalety.

Według dokonanych w Polsce badań niemal 82% Polaków zamienia pieniądze w kantorach, i tylko co ósma osoba udaje się w niniejszym celu do placówki bankowej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dużą wartością zamiany walut w banku jest jednoznaczna gwarancja, że wymienione pieniądze nie zostały sfałszowane. Natomiast problemem banków, jaki skutecznie odpycha osoby dbające o domowe finanse jest fakt, iż zamiana pieniędzy przeprowadza się tam zawsze po mało odpowiednim kursie. Dodatkowo w części placówek bankowych możemy zamienić wyłącznie najpopularniejsze waluty. 


Bardzo podobnie sytuacja wygląda w kantorach stacjonarnych – wprawdzie kurs wymiany pieniędzy wciąż jest nieznacznie lepszy niż w bankach, to przecież marża kantorów może wynosić nawet 3% kwoty transakcji. Pewną wartością kantorów stacjonarnych jest sposobność negocjacji ceny - szczególnie gdy zamiana walut obejmuje stosunkowo wielkiej kwoty.

Coraz wyższą popularnością cieszą się kantory internetowe, które proponują nie jedynie oszczędność czasu, lecz również pieniędzy. Wymiana walut w e-kantorze jest wygodna, szybkość transakcji, bezpieczeństwo oraz czytelny sposób przedstawiania kursu walut. Dodatkową korzyścią e-kantorów jest łatwość zaoszczędzenia całkiem sporej ilości pieniędzy - większość e- kantorów ma niskie opłaty, co zmniejsza ponadto wysokość dokonywanych transakcji.