jak kupić mieszkanie

W jaki sposób kupić swoje mieszkanie

Zakup własnego M to pragnienie wielu młodych osób – według przeprowadzonych badań to oczywiście zakup swojej nieruchomości umieszcza się w pierwszej trójce naszych priorytetów. Bycie właścicielem swego M to nie jedynie takie bezpieczeństwo na stare lata, lecz również poczucie pewnego zakorzenienia oraz posiadanie swego miejsca na świecie. Zatem jak osiągnąć swoje M?

Ważnym etapem w zakupie swojego mieszkania jest ustalenie, czy zakup mieszkania ma się wykonać na rynku wtórnym lub pierwotnym. Dowolna z wymienionych wersji posiada swoje wady a także wartości –  używane są zawsze trochę tańsze (ich wartość jest uwarunkowana od standardu jak również roku oddania do użytku), lecz przy ich kupowaniu musimy sprawdzić wiele detali (między innymi zadłużenie czy też obciążenie hipoteki). Bez względu na to, z jakiego źródła będzie pochodził apartament, należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na odkrycie tego szczególnie właściwego. Poszukiwanie nieruchomości możemy przeprowadzić samodzielnie lub przy pomocy pośrednika – na przykład agencji nieruchomości. Decydując się na ową drugą opcję musimy pamiętać o tym, iż skorzystanie z usług brokera wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów prowizji – zazwyczaj około 1,5 – 2,5% wartości apartamentu.

Jedną spośród najistotniejszych rzeczy w zakupie naszego mieszkania jest skorzystanie z kredytu hipotecznego – niespełna 79% mieszkań w naszym kraju jest kupowanych na kredyt. Przed podjęciem kluczowej decyzji warto obejrzeć kredyty hipoteczne w wielu bankach oraz skonfrontować ich możliwości, koszty jak również prowizje. Oferty danych banków mogą się sporo różnić – i to zarówno w czasie przyznawania kredytów, jak i w jego wszystkich prowizjach. Dlatego nie można się z tym spieszyć i wybrać wyjątkowo wydajną ofertę.