biuro księgowe

Czy biuro księgowe może korzystać ze zwolnienia z VAT

W sytuacji gdy to biuro rachunkowe, świadczy profesjonalne usługi księgowo-rachunkowe i co ważne nie świadczy pełnych usług doradczych jak również nie udziela żadnych porad prawnych, to ma możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku VAT.

Biuro księgowe – zwolnienie z VAT

Osoby, które oferują usługi consultingowe naturalnie nie wypełniają warunków, jakie są niezbędne, żeby posiadali możliwość zwolnienia z VAT (ze względu na wysokość obrotu). Jeżeli biuro rachunkowe świadczy wyłącznie usługi księgowe (przygotowuje deklaracje podatkowe, prowadzi księgi podatkowe), to bezwzględnie może korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty.

Firmy świadczące usługi księgowe i rachunkowe, podlegają identycznym regułom i prawu podatkowemu, jak wszyscy inni podatnicy. Znaczy to, że biura księgowe są zobowiązane rozliczać tak podatek dochodowy, jak i także podatek od towarów i usług. Biura rachunkowe wszystkie inne przedsiębiorstwa gospodarcze może skorzystać ze zwolnienia z VAT na warunkach ogólnych. Należy zaznaczyć jednak, że zwolnienie to przysługuje tylko podatnikom, dla których wysokość rocznej sprzedaży nie osiągnęła 150 000zł. Zwolnienie to stosuje się automatycznie, bez obowiązku dokonywania żadnych wcześniejszych czynności przez przedsiębiorcę. 

Powrót do zwolnienia z podatku VAT

Należy napomknąć również i o tym, iż w sytuacji gdy to podatnik {kierujący swoim biurem rachunkowym utraci prawo do zwolnienia z VAT czy też zrezygnuje z tego prawa, to ma możliwość ponownego do niego powrotu, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy (licząc od końca roku w którym utracił prawo do zwolnienia).